Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /autoinstalator/wordpress1/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Piękny trawnik: wiosenna pielęgnacja trawnika – >> blog.plener.pl – wszystko o projektowaniu, zakładaniu i pielęgnacji Twojego ogrodu

Piękny trawnik: wiosenna pielęgnacja trawnika

Piękny trawnik to prawdziwa wizytówka każdego ogrodu.

Aby trawnik przed domem cieszył oko przez całe lato, aż do późnej jesieni, niezbędne jest wykonanie właściwych zabiegów pielęgnacyjnych na wiosnę. Podstawowe zabiegi to wertykulacja, aeracja i przede wszystkim nawożenie.

Wertykulacja, polegająca na pionowym nacinaniu darni, ma na celu ograniczenie filcu, czyli butwiejącej trawy, która zawsze pozostaje po koszeniu, oraz pobudzenie rozłogów traw do intensywniejszego rozwoju, poprzez ich nacięcie. Ten zabieg służy także dotlenieniu korzeni traw, co korzystnie wpływa na ich rozwój – dobrze ukształtowany i właściwie napowietrzony system korzeniowy to podstawa pięknego trawnika. Dzięki wertykulacji ułatwiamy trawie regenerację po zimie, poprawiamy dostęp powietrza do gleby, w krótkim czasie poprawiamy stan zdrowotny roślin i zwiększamy efektywność pobierania wody i składników pokarmowych.

Kolejnym zabiegiem, który dobrze jest przeprowadzić po ok. 3-4 latach od założenia trawnika, jest aeracja. Polega ona na nakłuwaniu darni, co powoduje powstawanie kanalików wentylacyjnych i umożliwia wymianę powietrza w strefie korzeniowej – dwutlenek węgla powstający podczas oddychania korzeni wydostaje się na zewnątrz, a dociera powietrze z zapasem tlenu. Istotne jest, by cała powierzchnia trawnika była równomiernie pokryta otworami – na glebach ciężkich, gliniastych, lub intensywnie użytkowanych, powinno być 250-300 otworów na 1m2, na glebach lekkich 150-200 otworów.

Trawnik przygotowany wyżej wymienionymi zabiegami agrotechnicznymi jest gotowy do nawożenia i lepszego wykorzystania dostarczanych mu składników odżywczych. Podstawowe pytanie, to jaki nawóz zastosować by uzyskać jak najlepsze efekty, czyli dobrze wybarwiony i zdrowy trawnik, przy jednoczesnym korzystnym rachunku ekonomicznym. Na rynku dostępnych jest wiele nawozów o szybkim działaniu i nawozów o działaniu spowolnionym. Czym się różnią? Przede wszystkim przeznaczeniem – nawozy szybko działające dobrze się sprawdzają w działaniach interwencyjnych, gdy konieczny jest szybki efekt, gdy należy w krótkim czasie uzupełnić niedobory pierwiastków. Nawozy otoczkowane, o spowolnionym działaniu  zapewniają całoroczną pielęgnację, równomierne dokarmienie trawnika, najlepsze efekty przy jednoczesnym ograniczeniu zabiegów pielęgnacyjnych (nawożenie i koszenie) i rozsądnych wydatkach. Wybierając konkretne produkty warto przeliczyć koszt nawozów w skali całego roku, a także stopień zaspokojenia potrzeb pokarmowych trawnika w danym okresie sezonu wegetacyjnego.

wiosenne nawożenie trawnika - plener.pl

wiosenne nawożenie trawnika – plener.pl

Wiosną trawnik potrzebuje 12 g/m2 azotu (N), będącego głównym budulcem roślin oraz  5 g/m2 fosforu (P) odpowiadającego za prawidłowy rozwój systemu korzeniowego . Dostarczenie odpowiednich dawek tych pierwiastków w początkowym okresie wegetacji, to inwestycja, która procentuje w późniejszym okresie.

W ogrodach naszych klientów stosujemy profesjonalne nawozy należące do serii Landscaper Pro, proponowane przez firmę Everris
(wywodzącą się z amerykańskiej firmy Scotts), dostarczające długotrwale i w zrównoważony sposób potrzebnych roślinom składników odżywczych. W zależności od potrzeb i możliwości finansowych inwestora, można zastosować kilka programów. Jednokrotne wiosenne nawożenie w sezonie nawozem All Round o składzie 24-5-8+2MgO, który działa 4-5 miesięcy, dostarcza 10,8 g/m2 azotu co stanowi  90% zapotrzebowania na ten pierwiastek w tym okresie. Jednocześnie jest to wariant najbardziej korzystny ekonomicznie – jednokrotny zakup nawozów (na 100 m2 nawóz kosztuje zaledwie 49,50), jednokrotna aplikacja i rzadsze koszenie przez cały sezon, ponieważ trawa rośnie równomiernie, bez okresów nagłego i szybkiego wzrostu, jak ma to miejsce w przypadku nawozów krótko działających (rys. 1 – nawóz szybko działający i 2 – nawóz otoczkowany).

 

rys. 1 - nawóz szybko działający

rys. 1 – nawóz szybko działający

 

rys. 2 – nawóz otoczkowany

rys. 2 – nawóz otoczkowany

Inny program nawożenia polega na dwukrotnej aplikacji nawozów w okresie wiosenno-letnim. Pierwsze nawożenie (w marcu/kwietniu) wykonywane jest nawozem New Grass o składzie 20-20-8, który działa 2-3 miesiące, a następnie nawożenie produktem Maintenance (24-5-12) o podobnym czasie uwalniania pierwiastków (maj/czerwiec). Nawóz New Grass, o podwyższonej zawartości fosforu, zaspokaja 100% zapotrzebowana na ten składnik w okresie wiosennym – przynosi szybkie efekty, doskonale wpływa na regenerację po zimie, sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego co ma olbrzymie znaczenie latem (dobrze i głęboko rozwinięty system korzeniowy umożliwia przetrwanie okresowych niedoborów wody) i pośrednio wpływa na lepsze zimowanie. Nawóz New Grass jest także przeznaczony na nowo zakładane trawniki – siane i układane z rolki – dostarcza niezbędnego do wzrostu azotu bez ryzyka uszkodzenia młodych roślin i pobudza system korzeniowy do rozwoju.

Wiosna to także czas, kiedy warto podjąć walkę z mchem, jeśli taki występuje na powierzchni trawnika, lub na rabatach. Poza niezbędnymi zabiegami mającymi na celu poprawienie jakości gleby, warto zastosować nawozy o podwyższonej zawartości żelaza (Fe), który ułatwia wyeliminowanie mchu. Firma Everris steworzyła nawóz Shade Special o składzie 11-5-5+8Fe, który działa 6 do 8 tygodni i może być stosowany równolegle z innymi produktami serii Landscaper Pro (All Round, New Grass, Maintenance).

Piękny ogród to nie tylko zadbany, zielony trawnik, ale także rabaty bylinowe, skupiska krzewów i drzew, a także rośliny jednoroczne uprawiane w donicach i skrzynkach, którymi przyozdabiane są tarasy. Aby rośliny rosły prawidłowo i cieszyły oczy pięknymi kwiatami – dużymi i intensywnie wybarwionymi, można zastosować nawóz działający 5-6 miesięcy – Flora (15-9-11+3MgO), którego jednokrotna aplikacja wiosną zapewnia właściwe odżywienie przez cały sezon.

Podejmując decyzję o zakupie nawozów, należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty związane całoroczną pielęgnacją:

– jaki będzie koszt nawozów w ciągu całego sezonu?

– w jakim stopniu zostaną zaspokojone potrzeby pokarmowe roślin?

– jakie będą wydatki poniesione na wykonanie nawożenia i koszenie?

– czy tani nawóz będzie tańszy w użytkowaniu?

Wiosenną pielęgnację ogrodu – zabiegi agrotechniczne i nawożenie, warto potraktować jak inwestycję, która będzie procentowała nie tylko w nadchodzących miesiącach, ale i kolejnych latach.

Nawozy z profesjonalnej linii Everris Landscaper Pro stosowane są w ogrodach klientów  Centrum Ogrodów plener.pl i dostępne w ofercie sklepu internetowego www.plener.pl

Autor: Krystyna Bargieł, Everris


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /autoinstalator/wordpress1/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Dodaj komentarz